Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce :) Proszę nie kopiować moich zdjęć, które są wyłącznie moją własnością. Image and video hosting by TinyPic
Blog > Komentarze do wpisu

Trzy Orły zrywające się do lotu

inaczej ,Pomnik Czynu Polaków stoi w Parku Kochanowskiego w pobliżu Białych Błoń w Szczecinie. Pomnik odsłonięto 3 września 1979 roku, 35 lat po zakończeniu II wojny światowej. Monument ma 22,5 metra wysokości, w części podziemnej  4,15 metra, ciężar orłów to 60 ton, rozpiętość skrzydeł 6,5 metra. Betonowy masywny cokół, w który zatopiona jest konstrukcja waży 150 ton. Pomnik jest dziełem artysty  rzeźbiarza Gustawa Zemły przy współpracy art. rzeźbiarza E.Kozaka, dr.inż. Jerzego Wojciecha Piskorza - Nałęckiego -projektanta stalowego cokołu. Odlew pomnika powstał w zakładach im. M.Nowotki w Warszawie. Orły przetransportowano Wisłą, Bałtykiem i Odrą, barkami żeglugi szczecińskiej. 

Pomnik powstał ze składek mieszkańców Szczecina, siłami pracowników przedsiębiorstw Gospodarki Morskiej i Komunalnej, a w szczególności Stoczni Szczecińskiej im.A.Warskiego.

Trzy Orły mają oznaczać trwanie trzech pokoleń:

- Polonii Szczecińskiej XIX i XX wieku

- Pionierów pierwszych osadników polskich przywracających życie w powojennym Szczecinie

- Organizatorów odbudowy i rozbudowy miasta

"Także materiał, z którego wykonywano pomnik, miał swoje symboliczne znaczenie. Autor dzieła objaśnił to w 1979 r. w następujący sposób: „Granit – to skała, twarda jak opoka, jak lud pomorski. Spiż – to tradycja rycerskich mieczy i dzwonu Zygmunta w Krakowie. Stal – to nowoczesność, bo z tego surowca powstają najlepsze na świecie statki budowane w Szczecinie”. Orły osadzone na masywnym, wysokim cokole ze stali nierdzewnej". Cytat pochodzi ze strony:

http://www.szczecin.pl/chapter_59232.asp?soid=6955E9A88B8640818F2E7A0753C51426

Info: z tablic przy pomniku.

 

 

 Zdjęcia wyżej zrobiłam zimą. O wiele piękniej prezentuje się to miejsce  o innej porze roku kiedy wszędzie pełno zieleni i kwiatów.

środa, 14 listopada 2018, merypodrozniczka17

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/15 17:59:59
Niesamowite!
Nigdy bym o tym nie wiedziała, gdybyś tego tu nie zaprezentowała.