Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce :) Proszę nie kopiować moich zdjęć, które są wyłącznie moją własnością. Image and video hosting by TinyPic
Blog > Komentarze do wpisu

Dworzec Letni

w Poznaniu został wybudowany w okresie zaborów, kiedy stolica Wielkopolski leżała w granicach Rzeszy Niemieckiej. Cesarz Wilhelm II Hohenzollern został uroczyście przywitany w ukończonym budynku dworca reprezentacyjnego w sierpniu 1913 roku. Po I wojnie światowej, 26 grudnia 1918 roku witano na nim podróżującego z Gdańska do Warszawy Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przybycie do Poznania było impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W okresie międzywojennym służył celom reprezentacyjnym. Korzystali z niego m.in.Józef Piłsudski Naczelnik Państwa i Prezydent Polski Stanisław Wojciechowski. Z tego samego peronu odjeżdżały również pociągi z letnikami do podmiejskich  miejscowości wypoczynkowych  dlatego też został nazwany Dworcem Letnim. Po II wojnie światowej dworzec zaczął powoli odchodzić w zapomnienie. Małe pomieszczenie budynku nie było przystosowane do obsługi podróżnych, nawet nigdy w budynku nie znajdowała się kasa biletowa. Budynek i zadaszenie peronu niszczały bez konserwacji. 30 sierpnia 2011 roku roku dworzec otwarto po gruntownym remoncie. Letni Dworzec jest jednym z budynków stacji Poznań Główny, a znajdujący się przy nim peron nosi numer 4 b. Obecnie w budynku znajdują się kasy biletowe Kolei Wielkopolskich.

poniedziałek, 02 października 2017, merypodrozniczka17

Polecane wpisy

Komentarze
2017/10/04 22:34:06
Byłem tam z aparatem ze dwa razy. Ale nigdy nie miałem sposobności wejść do środka. A szkoda...
-
2017/10/04 23:48:02
A ja nie weszłam chyba tylko ze zmęczenia upałem. Ale nic straconego.
-
2018/09/21 16:42:20
No i to jest bardzo piękny budynek! Zabytkowy Dworzec Letni ma piękną historię. Oczywiście polecam poczytać więcej na temat zabytków na budynkowo.pl/ :)