Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce :) Proszę nie kopiować moich zdjęć, które są wyłącznie moją własnością.
Blog > Komentarze do wpisu

Wchodzimy do środka Muzeum II Wojny Światowej

W poprzednim wpisie pokazałam budynek Muzeum z zewnątrz i to prawie z każdej strony. Dziś tylko kilka zdjęć z wnętrz tego smutnego i przygnębiającego miejsca. Na zwiedzanie wybrałam się we wtorek.Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania. Bezpłatny bilet przysługuje wszystkim zwiedzającym i wydawany jest wyłącznie w kasach Muzeum w dniu zwiedzania. 

            Muzeum czynne od wtorku do niedzieli od 10.00 do 19.00.

            Bilet normalny (23,00 PLN)

·                Bilet ulgowy (16,00 PLN)

           Bilet rodzinny 2+1 (55,00 PLN)

Muzeum znajduje się przy Placu Bartoszewskiego 1

Dojazd z dworca PKP autobusem nr 130, wysiąść na 3 przystanku.

 

 

Wytyczanie niemiecko-radzieckiej "granicy przyjaźni" 

28 września 1939 roku kiedy jeszcze niektóre oddziały Wojska Polskiego wciąż walczyły, III Rzesza i Związek Radziecki podpisały w Moskwie Układ o przyjaźni i granicach. Agresorzy podzielili się obszarem Polski mniej więcej po połowie.Związek Radziecki nigdy, nawet w trakcie późniejszej wojny z Niemcami, nie zgodził się na zwrot większości zajętych ziem. Wielka Brytania i Francja nie potępiły jednoznacznie agresji radzieckiej. W rozbiorze Polski wzięła udział także Słowacja, która zaatakowała także Polskę wraz z Niemcami, oraz Litwa, której Związek Radziecki przekazał w październiku 1939 roku Wileńszczyznę.

 

Życie pod bombami 

Codzienność mieszkańców miast i miasteczek została diametralnie zmieniona przez obowiązkowe zaciemniania i przygotowania do spodziewanych nalotów. Dla wielu koniecznością było ciągłe przebywanie w schronach. Strachowi przed bombami towarzyszyły obawy przed atakami za pomocą broni chemicznej, używanej na dużą skalę w czasie I wojny światowej.

Wózek inwalidzki ze szpitala w Kocborowie.

Niemcy rozpoczęli mordowanie chorych ze szpitala psychiatrycznego w Kocborowie niedaleko Gdańska już na samym początku okupacji, we wrześniu 1939 roku. W sumie zgładzono kilka tysięcy miejscowych pacjentów oraz chorych przywiezionych z innych miejscowości.

 

Radziecki czołg T-34 był jedną z najbardziej udanych konstrukcji czasów wojny. Od 1944 roku produkowano go w ulepszonej wersji oznaczonej jako T-34/85, z potężniejszą armatą kalibru 85 mm. Uchodził za maszynę prostą, niezawodną i skuteczną. W latach 1940-1945 wyprodukowano 57 tysięcy czołgów T-34. W Związku Radzickim ten czołg stał się jednym z symboli zwycięstwa nad Niemcami, dla Polaków i innych narodów środkowoeuropejskich był również znakiem radzieckiej dominacji. Czołgi te brały udział w tłumieniu wolnościowych wystąpień w Niemczech Wschodnich, Polsce i na Węgrzech, umieszczano je też na pomnikach chwały Armii Czerwonej.

Opisy zdjęć na podstawie info. wystawy.

·       

czwartek, 15 czerwca 2017, merypodrozniczka17

Polecane wpisy

Komentarze
2017/06/15 18:12:56
Smutne miejsce ale dobrze że jest bo w niektóre wydarzenia z tamtych czasów aż trudno uwierzyć.
-
2017/06/15 20:59:31
Też uważam, że dobrze. Musimy pamiętać i my i następne pokolenia. Wystawa profesjonalna przygotowana przez historyków.
-
2017/06/16 10:01:08
No sorry, gregory ale to nie dla mnie.
Nawet na zwiedzanie Westerplatte sił nie miałam,
kiedy z moimi mężczyznami w Sopocie odpoczywałam.