Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce :) Proszę nie kopiować moich zdjęć, które są wyłącznie moją własnością.
Blog > Komentarze do wpisu

Zapraszam na spacer po Żydowskim Kazimierzu

Żydzi w Krakowie zaczęli się osiedlać już w XI wieku, jednak dokumenty na ten temat zachowały się dopiero w z wieku XIII. Większość Żydów osiedlających się w Krakowie pochodziła z ziem niemieckich. Na początku XIV wieku otrzymali od Kazimierza Wielkiego m.in.prawo do handlu. Handlowali więc Żydzi i na tym tle dochodziło do częstych konfliktów z mieszczanami. Przybywali też Żydzi z różnych części Europy: z Czech, Italii. Powstawały synagogi, m.in.  Stara, Wysoka, Remu. Pod koniec XVI wieku na Kazimierzu mieszkało 2000 Żydów. Dzielnica szybko się rozbudowywała, powstawały szkoły żydowskie, drukarnie. W 1802 zaborca ( Austria )  połączył Kazimierz z Krakowem i odebrał Żydom wcześniej przyznane przywileje. Na przełomie XIX i XX wieku liczba Żydów w Krakowie wzrosła do 25 000 natomiast w 1931 roku było ich 56 000. Większość Żydów mieszkała na Kazimierzu jednak sporo z nich przeniosła się do centrum miasta. W okresie międzywojennym Kraków stał się najważniejszym ośrodkiem polonizacji kultury żydowskiej. W czasie II wojny światowej Żydzi zostali wywożeni do obozów zagłady. Obecnie w Kazimierzu mieszka 150 członków gminy wyznaniowej.

 

Synagoga Stara była pierwszą bożnicą Kazimierza. Po wojnie została odrestaurowana, a gmina żydowska przekazała ją Muzeum Historycznemu Krakowa. Wystawy w muzeum prezentują historię, tradycje życie codzienne Żydów.

 

 

 

Synagoga Izaaka  była drugą bożnicą. Została wybudowana w 1644 roku, jej fundatorem był Izaak Jakubowicz. W latach 50. przekazano ją Związkowi Plastyków, a po 1989 roku wróciła do gminy żydowskiej. W synagodze odbywają się modlitwy i nabożeństwa. Tu przechowywana jest Tora.


Wysoka synagoga została wybudowana jako trzecia na Kazimierzu. Na parterze działa księgarnia, w której oferuje się duży wybór publikacji dotyczący historii, kultury i tradycji Żydów. Można też nabyć płyty z muzyką klezmerską.

 

Przy ul.Szerokiej znajdował się plac targowy z jatkami, było to centrum miasta. Na zdjęciu jedna z restauracji żydowskich" Ariel".


 

 

 

Obecnie działa tu Centrum Kultury Młodzieży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o Żydach w Krakowie w artykule na stronie:

http://www.krakow.pl/zydowski_krakow/25261,artykul,historia_krakowskich_zydow_do_1939_r_.html

czwartek, 11 maja 2017, merypodrozniczka17

Polecane wpisy

Komentarze
2017/05/11 19:04:29
Czasem tam bywam, ale żadnej synagogi jakoś nigdy nie odwiedziłam.
-
2017/05/12 20:44:01
Klimat tamtych czasów aż kipi! :-))) Lecę dalej, bo ziwedzania moc! Dzięki Tobie!