Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce :) Proszę nie kopiować moich zdjęć, które są wyłącznie moją własnością. Image and video hosting by TinyPic
Blog > Komentarze do wpisu

Jeszcze Kazimierz, ale nie tylko żydowski

Kazimierz kojarzony jest przede wszystkim z Żydami, ale historia tego niegdyś osobnego miasta dotyczy także chrześcijan. Mur otaczający Kazimierz został zlikwidowany na początku XIX wieku i Żydzi mogli się osiedlać również wśród chrześcijan.

W chrześcijańskiej części Kazimierza znajduje się m.in. pokazany we wcześniejszym wpisie kościół  św.Katarzyny Aleksandryjskiej i kościół na Skałce, Ratusz przy placu Wolnica,bazylika Bożego Ciała, kościół Bonifratrów p.w. Trójcy Przenajświętszej.

Ratusz na placu Wolnica. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Etnograficzne.  Plac kiedyś pełnił rolę rynku, na którym odbywał się handel ale też handlowano mięsem w tzw.jatkach.

Na placu stoi fontanna przedstawiająca trzech grajków:trębacza, skrzypka i wiolonczelistę.Autorem rzeźby jest krakowski artysta Bronisław Chromy.

 

Kościół - Bazylika Bożego Ciała. Kościół wybudowano  na przełomie XIV i XV wieku. Znajdują się w niej największe organy Krakowa. Składają się z dwóch części: organy na chórze i organy boczne w prezbiterium. Obydwie części są ze sobą zsynchronizowane i jeden organista jednocześnie wydobywa z nich dźwięki.

 

 

Na Nowym Placu stoi okrąglak, w którym mieściła się rzeźnia. Żydzi prowadzili w nim ubojnię w rytualny sposób.Obecnie mieszczą się w nim sklepiki oraz serwowane są fast foody.

Obok stragany.

piątek, 12 maja 2017, merypodrozniczka17

Polecane wpisy

Komentarze
2017/05/12 20:46:00
To teraz znowu się cofam i biegnę na Wzgorze!
Dzięki za super wycieczki! :-))))))
-
2017/05/12 22:09:31
Dzięki, Fusillo :)
-
2017/05/13 22:03:00
urocze miejsce