Zapraszam do wspólnej podróży po Polsce :) Proszę nie kopiować moich zdjęć, które są wyłącznie moją własnością. Image and video hosting by TinyPic
Blog > Komentarze do wpisu

Dziś Arłamów

Bieszczady spowite poranną mgłą ( godzina 5.30 w czerwcu 2015 r ), a my dziś pożegnamy się z Soliną. Jedziemy do Zamościa. Po drodze zatrzymujemy się w Arłamowie, Zwierzyńcu i Szczebrzeszynie.

 

 

 

 

Arłamów, to nazwa wzgórza, na którym stoi hotel, jak i nieistniejącej już wsi, której mieszkańcy zostali wysiedleni w 1946 roku w ramach Akcji "Wisła". W latach 60-tych XX wieku powstał tu tajny kompleks obiektów o nazwie W-2 stanowiący rządowy ośrodek wypoczynkowy. Nie był on widoczny na ogólnie dostępnych mapach. Dostępu do niego broniło wojsko.Z rządowego ośrodka korzystali władze PRL-u oraz ich goście. Bywali tu: E.Gierek, P.Jaroszewicz, H. Jabłoński   oraz zagraniczni goście: L.Breżniew, A. Kosygin, A. Gromyko, E.Honecker, J.Broz Tito, król Belgii, prezydent Francji, i inni.

W okresie stanu wojennego przebywał tu Lech Wałęsa.

W 1991 roku ośrodek został przejęty przez gminę Ustrzyki Dolne, a od 1996 roku stał się własnością prywatną i jest dostępny dla wszystkich. W 2010 roku rozpoczęto budowę nowego hotelu oraz remontu istniejącego dotąd. Całość została oddana do użytku w 2014 roku.

Info: z tablic na murze budynku.

 

W tym budynku w 1982 roku w czasie stanu wojennego w Polsce, w ówczesnym ośrodku wypoczynkowym URM internowany był pierwszy przewodniczący związku zawodowego Solidarność, późniejszy laureat Pokojowej Nagrody Nobla i Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Wałęsa.

 

 

 

Zaglądamy do środka

 

 

 

 

 

 

W tym hotelu pozostawiono pokój, w których przebywał w czasie internowania Lech Wałęsa. Można zażyczyć go sobie na nocleg.

 

 

Otoczenie Rezydencji Arłamów

 

 

 

 

 


wtorek, 25 października 2016, merypodrozniczka17

Polecane wpisy

Komentarze
2016/10/25 19:37:53
W takiej rezydencji to i ja chciała bym być internowana.
-
2016/10/26 10:38:09
Myślę, że dla Wałęsy była to "złota klatka".